Gnuplot howto oldal - Enhanded Postscirpt mód

Itt röviden összefoglaljuk a David Denholm és Matt Heffron által fejlesztett postscript mód parancsait.

A parancsokat a gnuplotban előforduló szövegekbe (cimkékben, címekben stb) kell beszúrni. Ezen oldal végén találunk példákat.

Itt választ kapunk arra a kérdésre is, hogy hogyan lehet görög illetve ékezetes betűket megjeleníteni az ábrákon. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ezek a parancsok csak enhanced postscript módban működnek, képernyőre rajzoláskor a parancsok feldolgozatlanul jelennek meg, ám az elkészített postscript fileba már helyesen kerül az ábra.

Az itt közölt anyag Dick Crawford nyomán készült, az eredeti háromoldalas PDF dokumentum

A kódok összefoglalása

A postscript enhanced kódokat enhanced postscript módban érti a gnuplot. Minden ábracimkét, feliratot idézőjelek között kell megadni a set label, set title, plot ... title parancsokban. Az enhanced kódokat ezen feliratok szövegébe kell beírni.

Példa

Indexek, görög és furcsa betűk
plot "valami.dat" u 1:2 title "A_2" w l, \
"" u 1:3 title "l^{/Symbol n}" w lp
set title "I {/ZapfDingbats \252} \351"

Ékezek gnuplotban

A gnuplotban ékezeteket többféleképpen is kitehetünk.

Tegyük fel, hogy be van valahogy állítva a billentyűzet, hogy képes legyen ékezetes karaktereket bevinni. Vagy ha az emacs F8 megnyomása után tud olyat, akkor egérrel át lehet másolni a gnuplot interaktív ablakba, és ott működni fog. Szoval tegyük fel, hogy valahogy bevittünk ékezestes karaktereket valamelyik cimkébe. Ekkor a képernyőre való ploton gyöngybetűkkel ott lesz, amit vártunk, aztán átváltva postscript módba hirtelen minden elromlik, vagy nem látunk semmit vagy szemetet. Irjuk be:

gnuplot> set encoding iso_8859_1
Majd írjuk ki a rajzot postscript módba, és erre (ghostviewval ellenőrizhető módon) az ékezetek a psfileban is megjelennek.

Ha azonban nem tudunk beütni ékezetes betűket, akkor az alábbi táblázat szerint backslash segítségével beírhatjuk a karaktereket, amint a fenti példában beírtuk az áthúzott nullát (351-es karakter). Ha kiadjuk a set encoding iso_8859_1 parancsot, akkor például az áthúzott nulla helyett az é betű jelenik meg. Ezen a módon minden ékezetes karakter bevihető.

Karakterkódok összefoglalása

GIF formátumú táblázat

Borsányi Szabolcs

  fizikus