Gnuplot howto oldal - PostScript kimenet szerkesztése

E fejezetbengányolunk, néhány ötletet adok arra, mit tegyünk, ha a PostScript, PsLaTeX, PsTeX ábránkat nem tudjuk, vagy nem akarjuk módosított paraméterekkel újragenerálni, de mégis szükség van az ábra módosítására.

Ne féljünk a PostScript kód gányolásától!

A gnuplot postscript terminálja rettenetesen robusztus program, de ez nem baj. A postscript kimenet sokkal többet tud, mint a mit mi beállítottunk. Sok kimeneti opciót (color, mono, dashed, solid stb) a postscript fájl fejlécébe beletúrva átírhatunk.

A postscript kimenet egy olyan program, melyenk elején néhány opció szerepel, aztán az ábrát létrehozó program, mely minden gnuplot ábrában ugyanaz, aztán az adatok. Pstex/pslatex ábránál a cimkék a kód végén, postscriptnél a cimkék mindegyik adatsor elején találhatók.

Lássunk néhány dolgot, melyet könnyen átírhatunk. Sok beállítás érvényes pslatexre is, de alapvetően a postscript kimenetet tárgyaljuk.

Színek

A színeket a postscript fájl elején engedélyeztetnünk kell:
/Color true def
Ez hasznos, ha például egy publikált cikket letöltöttünk, és a postscript kódból kivágtuk az ábrát, melyet a dvips csak bele szokott dumpolni, tehát egyszerű szövegszerkesztővel ki lehet nyisszantani. A gond akkor kezdődik, ha az ábra pl. fekete fehér, és pl. egy színes előadáshoz vagy poszterhez szeretnénk felhasználni. Gyakran elég annyit tenni, hogy a fenti módon engedélyezzük a színezést.

Hogy az adatsorok milyen színűek legyenek, az /LT0 ... /LT8 makrók állítják be. (Keressünk rá). Ilyesmit látunk pl.:

/LT1 { PL [4 dl 2 dl] 0 1 0 DL } def
Ez a második vonal típusa, mely zöld szokott lenni. A színt a DL előtt álló három szám adja meg RGB kódolásban, mindegyik 0 és 1 közötti, tört is lehet. A hecc és az esztétikum kedvéért érdemes pl. az 1-est 0.5-re cserélni, és akkor szép sötétzöld lesz.

A tengelyek és feliratok szinét az /LTb adja meg, ha a postscriptet átírjuk eképp:

/LTb { BL [] 1 0 0 DL } def
akkor pirosak lesznek hirtelen

Vonaltípus

A gnuplot a vonaltípust a színnel együtt adja meg, olvassuk el az előző szakaszt is.

Ahhoz, hogy ne legyen minden vonal sima (azaz nem szaggatott) a postscript elején levő /Solid true -t írjuk /Solid false-re, ha nem lenne már úgy.

Az /LT... makrok adják meg a vonaltípust, pl. a színt a DL elé kell írni. A 3 rgb szám elé szögletes zárójelbe adhatjuk meg a szaggatást. Pl. a kipirosított tengelyeket meg is szaggathatjuk:

/LTb { BL [8 dl 4 dl] 1 0 0 DL } def
A 8-as és a 4-es azt jelentik, hogy 8 egység hosszon vonal, 4 egység hosszon pedig papírszín lesz látható. Az egység ravasz módon fél pt (point). Az /LT0 .. /LT8 típusoknál beállíthatjuk a kedvenc szaggatási módunkat. Az alapértelmezett 5-ös típus például:
/LT4 { PL [5 dl 2 dl 1 dl 2 dl] 0 1 1 DL } def
A szögletes zárójelbe írt értékek rendre azt jelentik, hogy hány egység vonal aztán hány egység szünet, aztán hány egység vonal aztán hány egység szünet. Ha valaki jól megnézi ez a - . - . minta.

A BL, PL, és a postscript kódot böngészök által észrevett AL szavak, különböző vonaltípusokat jelentenek. Az AL fele olyan széles, a BL kétszer olyan széles, mint amit beállítottunk. Minden vonalat arányosan vastagíthatunk a Postscript fájl elején található /gnulinewidth illetve /userlinewidth módosításával.

A makrodefiníciók után jönnek az adatsorok, kezdődve a vonaltípus nevét, pl. LT1, ez van magában egy sorban, két sorral a cimke megadása előtt. Ezt is át lehet gányolni

Cimkék

A cimkék cseréje, feltéve, hogy nem akarunk ravasz jeleket produkálni, egyszerűen annyi, hogy rákeresünk az eredeti cimkére, és egyszerűen átírjuk. Az igazítással általában nem is kell törődni a gnuplot által beledumpolt postscript program megoldja a részletkérdéseket.

A betűtípust és betűméretet ugyanitt íratjuk át. Pl. ezt láthatjuk a postscriptben:

[ [(Helvetica) 140.0 0.0 true true (sin\(x\))]
] -46.7 MRshow
Ez 14-es betűt jelent, nyugodtan írjunk be mást, ha úgy tetszik. A második szám fölfelé tolja el a cimkét. A betűtípust is átírhatjuk, Pl. (Times) -re.
Borsányi Szabolcs

  fizikus